Komentár k návrhu vlády

Autor: Ľuboš Mišových | 3.12.2012 o 23:15 | (upravené 4.12.2012 o 12:03) Karma článku: 14,68 | Prečítané:  1545x

Rokovanie so zástupcami vlády SR dňa 03.12.2012 od 14.00 do 16.30 h. za vládu SR: R. Fico - predseda vlády SR, R. Kaliňák - minister vnútra SR, D. Čaplovič - minister školstva SR, Peter Pellegrini - štátny tajomník ministerstva financií za OZ PŠaV : vedenie zväzu

1. vláda trvá na ponuke:

od 01.01.2013: navýšenie platových taríf pre pedagogických zamestnancov regionálneho školstva o 5%

(núkajú nám polovicu z toho čo sme žiadali, sme rozumní a skromní, žiadali sme reálnu vec, tak nám nechcú dať ani polovicu, v tomto štáte sa odmeňuje iba za vydieranie)

pre nepedagogických zamestnancov regionálneho a vysokého školstva o 5% účelovo určených

(v školách detí učíme, že každé povolanie je dôležité, ale vidím, že pravdepodobne som nevedomky deti zavádzal, asi budem musieť po tomto návrhu vlády prehodnotiť svoje životné hodnoty, a učiť žiakov inú teóriu, ktorú hlása naša sociálna demokracia, že povolania treba kastovať)

 

2. vláda ponúkla:

 zmenu nariadenia vlády SR 630/2008 Z.z., ktorým sa ustanovujú podrobnosti rozpisu finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu pre školy a školské zariadenia § 5 ods. 1 zmenou percentuálneho podielu z 90% na 100% - t. j. zriaďovateľ musí rozpísať celú časť z normatívu na mzdy a nemôže ich preklasifikovať na prevádzku ( časť mzdového normatívu môže presúvať medzi školami, ale v celku musí dodržať 100%), čo podľa odhadu zástupcov ministerstva financií predstavuje navýšenie cca o 2,2% do hrubých platov ( základ tvorí rok 2011 )

(to nie je navýšenie, pretože sú to peniaze, ktoré už v školstve dávno boli, teda 0% rast, je zaujímavé, že peniaze určené na platy, mohli ísť kľudne i na toaletný papier, ešte aj z toho mála nám mohli legálne zobrať, vidím to ako okrádanie učiteľov požehnané štátom)

 od 01.09.2013 definitívu t. j. ochranu zamestnanca pred prepustením za podmienok min. 25 rokov pedagogickej praxe a 55 rokov fyzického veku

(0% rast, skôr by sme privítali, možnosti skoršieho odchodu na dôchodok, alebo postupné znižovanie pracovnej povinnosti po odpracovaných rokoch, pretože opotrebovanie učiteľov po rokoch je nadmerné, a čo ten dátum? ešte do toho času pár učiteľov vyhádžeme, ktorých by sa to týkalo)

 pre roky 2014 - 2016 vláda zabezpečí v štátnom rozpočte finančné prostriedky umožňujúce úpravu platových taríf tak, aby priemerný plat pedagogických zamestnancov v regionálnom školstve bol nad úrovňou priemerného platu v národnom hospodárstve

(požiadavka bola 1,2 až 1,6 , táto ponuka hovorí o tom, že priemer bude nad 1,00, teda napr. 1,05 alebo 1,1.....!?, takže sme dostali prísľub, že za tejto vlády sa naše platy ani zďaleka nepriblížia platom zamestnancov s rovnakým vzdelaním)

 finančné prostriedky získané z personálnej optimalizácie sa vláda zaväzuje použiť výhradne do platov

(peniaze z platov od vyhodených kolegov Vám rozdelíme)

 finančné prostriedky získané z racionalizácie siete škôl sa vláda zaväzuje použiť výhradne na financovanie škôl a školských zariadení

(no školy kde je 20 žiakov a 3-4 zamestnanci..., a čo to vlastne sľúbili, že peniaze čo boli už v školstve tak ich tam nechajú a neoberú rezort školstva o ne, takže 0% nárast do školstva)

 inštitút verejného činiteľa( podľa vedenia zväzu je to veľmi vážne rozhodnutie, ktoré musí predchádzať odbornej diskusii )

(verejný činiteľ? v ošumelom kabáte? neviem či by aj to nebol problém, že znevažujeme vážnosť postavenia verejného činiteľa )

 rozanalyzovať na MŠ VVaŠ SR so zástupcami OZ PŠaV použitie finančných prostriedkov získaných zo škôl po EDUZbere s možnosťou ich využitia do platov zamestnancov školstva

(je zaujímavé, že ak nám toto chcú pridať, to znamená, že doteraz tie peniaze primárne určené pre školstvo, išli mimo, do iných rezortov, alebo skôr zostávali v rezorte, ale ak boli v rezorte a zostanú tam, teda zasa 0% nárast)

 rozanalyzovať na MŠ VVaŠ SR so zástupcami OZ PŠaV mechanizmus započítanej praxe (vekového automatu) v platovej tabuľke pre regionálne školstvo tak, aby bol rozšírený nielen od 1 do 16 rokov praxe ( 1% navýšenia) a od 16 do 32 rokov praxe ( 0,5 % navýšenia) ale až do 40 rokov praxe

(toto je sľub, že spravia analýzu a nie že to aj zmenia, a hlavne nezaväzujú sa o koľko to zmenia, jediný prísľub v kontexte ostatných sľubov je ten, že nárast bude 0%, iba to celé roztiahnu z 32 rokov na 40 rokov, to znamená, že pri nezmenenej kope peňazí bude plat v priemere stúpať pomalšie)

 otázka navýšenia financií z HDP do školstva v rokoch 2014 -2016 nie je zaručená z dôvodu finančnej krízy

(tu ani len prísľub, ktorý by mohli zrušiť)

 

Rozhodnutie vedenia OZ PŠaV :

vedenie zväzu zvoláva na 05.12.2012 mimoriadne zasadnutie Rady zväzu so začiatkom o 11.00 h. a žiada členov OZ PŠaV, aby k predloženému materiálu zaujali stanovisko prostredníctvom svojich regionálnych funkcionárov. Stanovisko OZ PŠaV na Slovensku bude zverejnené po zasadnutí mimoriadnej Rady.

 

(Ak si to tak zhrniem, čo nám sľúbili? Dostali sme sľub, že táto vláda bude pokračovať v 23 ročnom trende slovenských vlád, že školstvo je priorita, ale iba v sľuboch. Financie pôjdu aj tak inam, rezort na ktorom sa tento štát vezie už viac ako 20 rokov, zostane rezortom na chvoste. Životy a zdravie zamestnancov rezortu sú až za ostatnými, učiteľ si nezaslúži byť vyššie. Deti tohto štátu nepotrebujú vzdelanie porovnateľné so vzdelaním v OECD, stačí ak budú mať druhotriedne vzdelanie. Doporučenia OECD, aby tento štát riešil platy v školstve (to bol rok 2007?), to netreba ani spomínať, ale všetky ostatné výsledky OECD počúvame stále. Už nemám chuť to ďalej komentovať, tých 20 rokov práce učiteľa, a znova a znova to isté, z politikov mi je zle.

Tomuto návrhu vravím NIE!!!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

BRATISLAVA

Bratislava porastie do výšky, budovy zmenia panorámu

V Bratislave rýchlym tempom pribúdajú výškové budovy.

SVET

Klamali aj intrigovali. Všetci prezidentovi muži, ktorí skončili

Za sedem mesiacov skončili takmer všetci Trumpovi spolupracovníci.


Už ste čítali?