Oberá školstvo iné rezorty?

Autor: Ľuboš Mišových | 6.12.2012 o 22:03 | (upravené 6.12.2012 o 22:15) Karma článku: 16,00 | Prečítané:  841x

„Ministri, ktorí stoja za mnou, sa rozhodli, že zoškrtajú výdavky vo svojich rezortoch a budú do určitej miery poškodené iné oblasti spoločenského života, ktoré sa poskladajú na to, aby sme toto mohli zrealizovať," dodal premiér.

Časť vyhlásenie premiéra SR, k situácii v školstve a jej riešenia vládou SR. Mám iný názor, všetky rezorty si žili nad úrovňou rezortu školstva. Všetky rezorty dostávali a dostávajú pomerne viac, ako dostávalo školstvo.

Ako sa to vlastne stalo? Ako je možné že školstvo dostávalo tak málo? Rezort, kde je najmenší odpor dostane vždy najmenej. Odpor začína ministrom pri schvaľovaní rozpočtu, končiac odporom jednotlivých zamestnancov. Všetky protesty boli pravdepodobne zo všetkých rezortov najslabšie, o školstvo sa nik doteraz nestaral a nezaujímal. Ani jeden premiér, ani minister školstva. Nenašiel sa nik, kto by sa o tento rezort postaral. To je hlavne vizitka ministrov školstva.

Môže učiteľ ovplyvniť to, či bude škola s 20 deťmi v prevádzke, alebo bude zatvorená? Nie, nemá to v náplni práce ani vo svojej kompetencii.

Môže učiteľ ovplyvniť to, že stredné školy ponúkajú skoro dvojnásobok miest pre uchádzačov z deviateho ročníka? Nie, nemá to v náplni práce ani vo svojej kompetencii.

Môže učiteľ ovplyvniť výšku normatívu? Nie, nemá to v náplni práce ani vo svojej kompetencii.

Môže učiteľ garantovať to, koľko peňazí z normatívu dá miestna samospráva na školu? Nie, nemá to v náplni práce, ani vo svojej kompetencii.

Môže učiteľ ovplyvniť to, koľko žiakov je v školstve na jedného žiaka? Nie, nemá to v náplni práce ani vo svojej kompetencii.

Kto vlastne má tieto veci v náplni práce a v kompetencii riešiť ich? Žeby to bola štátna správa na všetkých stupňoch? Kto neriešil tieto veci dlhé roky? Učiteľ to nebol. Boli to kompetentní štátni úradníci či volení zástupcovia občanov tohto štátu. Myslím, že ich platy sú oveľa vyššie ako je plat učiteľa, a napriek svojím kompetenciám, nič nerobili.

Kto vlastne nesie dôsledky nečinnosti kompetentných? Je to celý podfinancovaný rezort školstva, všetky deti tohto štátu, ktoré sa v systéme vzdelávajú, a v neposlednom rade sú to rodiny zamestnancov školstva, ktoré sú roky okrádané nečinnosťou štátnej správy v oblasti školstva. Zamestnanci regionálneho školstva nemajú v kompetencii nič, čo by mohlo riešiť tieto problémy , či túto nečinnosť kompetentných, ale na svojom chrbte nesú dôsledky hlavne oni, a ich rodiny.

Požiadavky školských odborárov sú podľa premiéra nereálne. Myslím pán premiér, že požiadavky školských odborov sú primalé na to, aby aspoň naštartovali dobiehanie platov. A Vaše riešenie? Ako keby horel Slovnaft, a vy by ste tam poslali „jedno" hasičské auto. To by sa zvedavci nasmiali, a argument že v Dunaji je málo vody, by asi tiež neobstál.

Koľko tento štát ušetril na platoch v regionálnom školstve od jeho vzniku? Sú to roky, o pár dní to bude zavŕšená druhá desiatka. Dvadsať rokov, celá jedna generácia. Dvadsať rokov, čo tento štát prehliadal požiadavky rezortu školstva i učiteľov. Peniaze presmeroval do iných rezortov, ktoré dostávali financie na úkor školstva. Dnes počúvame z úst premiéra, že budú do určitej miery poškodené. Pán premiér to snáď nemyslíte vážne? Mám dojem, že účelovo zavádzate, alebo nemáte reálne informácie.

Boli ste však už štyri roky premiérom, kedy sa tieto problémy školstva prejavovali. Minister školstva, ktorý bol vo vašej vláde spustil to čudo, čo nazval reformou školstva. Prečo čudo? Táto reforma nič z problémov, ktoré boli nevyriešila, iba ich prehĺbila. Dokonca priniesla nové problémy, ktoré predtým neboli. Napríklad učebnice, tie boli vždy. Teraz nie sú. A ak sú, tak v nedostatočnom množstve, nehovoriac o modernej didaktickej technike, či informačno-komunikačnej technike v školstve. Myslím že i vy osobne, máte diel svojej zodpovednosti na tejto situácii v školstve, veď ste to i sám povedal, že je to dôsledok dvadsiatich rokov, kde ste boli i vy osobne šéf exekutívy, štyri roky. Opatrenia vašej vlády v školstve nevyriešili nič.

Na otázku, kde máte vziať, obráťte sa prosím na kompetentných nie populisticky na laikov. Musím vám dopredu odpovedať, že nie je v kompetencii učiteľa ani školských odborov hľadať zdroje do štátnej kasy. Máme nadštandardne platené štátne organizácie, ktoré sú na to zriadené. Využite prosím ich služby, ich zamestnanci sú platení z toho istého rozpočtu ako my, sú kompetentní, a majú to v náplni práce.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

BRATISLAVA

Bratislava porastie do výšky, budovy zmenia panorámu

V Bratislave rýchlym tempom pribúdajú výškové budovy.

SVET

Klamali aj intrigovali. Všetci prezidentovi muži, ktorí skončili

Za sedem mesiacov skončili takmer všetci Trumpovi spolupracovníci.


Už ste čítali?